pirukas1Frotee elustiili juurde kuulub pidev vinüülplaatide otsimine, nende leidmine või siis (enamasti) mitteleidmine. Energia kaotuse korvamiseks pärast edukat või (enamasti) edutut plaaditrippi ei astu me bussi nr. 1, et sõita Meriväljale Noa restorani või ei seisa Solarise keskuses liftijärjekorras, et Komeedi kohvikusse tõusta. Kaugel sellest! Me otsime üles oma salajased-nurgatagused pirukakohad, sest raha teadupärast tuleb ju ikka plaatide jaoks hoida. Raske südame ja rasvaste näppudega – kümme hästilõhnavat saladust tulevad siit:

 

 

Kalamaja pagarikoda

Kalamaja-müüdi suuruse kohta on seal häbematult vähe kohvikuid ja pirukaärisid. Selle-eest sealne ainus on ka parim kõigist. Kui esimese hooga võib hubane sisekujundus ära hirmutada, et kas siia ikka tohib tolmuste sõrmedega siseneda, siis selle korvab ruttu nende lihapiruka maitse, singipiruka suussulavus ja pirukamarkidega eksperimenteerimine (kalkuni-seenepirukas, anyone!?).
Parimad palad: singi-juustupirukas, kanapirukas, kirsi-kreemipirukas.
Lähimad vinüülikohad: Balti jaama turg, Telliskivi kirbuturg

Bibi pagar

See pagariäri võiks olla parim kui me poleks selle Pärnu mnt. ja Luha tänava nurgal paikneva kohaga juba liialt ära harjunud. Samas näidatakse seal juba aastaid hämmastavalt stabiilset kvaliteeti. Milleks meile Michelini tärnid, kui Bibi pagari menüü on gurmeepirukaid täis: peekoni-sinihallitusjuustu, suitsukana-päikesekuivatatud tomati, porgandi-fetajuustu, metsaseene, õuna-martsipani, you name it!
Parim pala: kõik
Lähim vinüülikoht: Uuskasutuskeskus

Keskturu pirukakiosk

Keskturult leiab erinevaid pagaritooteid, nn. pirukatänavalt saab Tallinna parimat hachapurit, ka on seal nii õlis küpsetatud kui ka pärmitaignas pirukate kioskid. Viimane neist on oma suhteliselt lühikese eluaja jooksul legendaarseks saanud. Ühe toimetuse liikme lemmikuks nende menüüst on singi-juustupirukas, mille kõrgest kvaliteedist räägib asjaolu, et hilisematel lahtiolekuaegadel kipub just see saialine tihtipeale otsa saama.
Parim pala: singi-juustupirukas
Lähim vinüülikoht: Keskturg

Herne saiakeste pood

Herne ja Magasini tänava kant on üks ilusamaid Tallinnas, mida ei ole erinevate laadapäevadega veel ära rikutud. Samas pirukapoode on ümbruskonnas mitmeid. Troonil nendest on ikkagi Herne pood, mis võidab südameid oma värskete pirukate ja martsipani-plaadikoogiga. Ja nende ukse kõrval vihmaveetorul on Marcel Prousti tsitaat prantsuse keeles. Ikkagi haritud inimesed elavad sealkandis!
Parimad palad: seenepirukas, singipirukas
Lähimad vinüülikohad: Uuskasutuskeskus, Hannese butiik

Kohvik Elsebet

Vanalinnast eriti ei taha eriti keegi pirukaid osta, sest need on kas kallid, kuivad või siis räägivad kostümeeritud teenindajad sinuga 15. sajandi pseudokeeles. Elsebet asub Viru tänaval endise Gnoomi kohviku ruumides ja lähiajaloolist hõngu on nende pagaritoodetes endiselt endiselt tunda. Nende stritslis on tõesti rohkem lisandeid kui tainast ja põhimõtteliselt sama võib öelda ka pirukate kohta. Lisaks mõistlik hinnapoliitika ning plusspunktid ka kostümeeritud müüjate südantsoojendava ükskõiksuse eest.
Parimad palad: singipirukas, juustupirukas, kohupiimapirukas
Lähimad vinüülikohad: Biit, Raamatukoi

Viimsi Market

Kaubanduskeskused ei tohiks lugeda, aga! Esiteks - oma street crediti säilitamiseks lammutas Viimsi market oma suure maja ära ja kolis väiksematesse ruumidesse (kahjuks läksid ka pirukad poole väiksemaks). Ja teiseks on ahjud ja kokad seal samades ruumides, nii et see on real deal! Lehttaignas pirukad on alati värsked, rikkaliku maitse ja võisisaldusega. Ka nende juustuküpsised omavad vanakooli puudutust. Vinüüle peab sealtkandist muidugi tikutulega taga otsima aga lootust me pole kaotanud ja otsingud jätkuvad.
Parimad palad: singi-sibulapirukas, singipirukas, liköörisaiake.
Lähim vinüülikoht: Kirbukas

Leiburi pood

Leiburi tehase leiab kergelt üles lõhna järgi ja tehasepoest saab ka värsket Kirde saia osta. Pirukatabelisse jõudis see koht aga põhjusel, et Leiburi fetajuustupirukat leiab küll igast kaubanduskeskusest, aga kas te pole mõelnud, et selle sees võiks peale juustu midagi veel olla? Vot tehase omad panevadki sinna sinki ka! Soovitame külastada suvel, siis saab kõrvaloleval muruplatsil istuda, pirukaid süüüa ja mahajäetud limonaaditehast peale vaadata.
Parim pala: singi-juustupirukas
Lähim vinüülikoht: Pere kirbukas

Kiosk Pikri peatuses Lasnamäe suunal

Kasutage nüüd kujutlusvõimet - on suvi, sõidad rattaga Tartu mnt mäest üles, siis mööda Punast tänavat Mustakivi poole, võtad Selverist külma koolajoogi ja Pikri peatuse kioskist piruka (see on kaks korda sama suur kui Selveri pirukas). Hüppad uuesti ratta selga, käid Lasnamäe Uuskasutuskeskuses, ostad mõne vinüülplaadi ja väntad siis kesklinna poole tagasi. Pae pargis istud maha ja tõmbad hinge. Tundub nagu plaan? Sel suvel avas sama kiosk filiaali ka Mustakivi peatuses, kahjuks suleti see juba sügisel.
Parimad palad: singi-juustupirukas, kana-juustupirukas
Lähim vinüülikoht: Uuskasutuskeskus

Tartu Raekoja platsi pagaripood

Raekoja apteegi vastas olev ruum pole miski eriline salaurgas, sest just siia on oma peenraha toonud mitu põlvkonda tudengeid. Tundub, et pikaealisus on ka koha edu alus, sest nii ruumi sisekujundus, pirukate maitse kui müüjate kõrk olek on aastakümnete jooksul muutumatuna püsinud. Ainult vaikselt tõusvad hinnad reedavad aja kulgemist. Nädalavahetustel ja ainult pangakaardiga tulles võid pirukatest suu puhtaks pühkida. Samas juba meie vanaisasid rõõmustanud retsepti järgi valmistatud lihapirukate nimel pangaautomaadi juures ära käimine ei tundu liigselt tülikas tegevus.
Parimad palad: lihapirukas, küpsis Kevadlill
Lähimad vinüülikohad: Rüütli tänava antikvariaadid

Kondiitriäri Tartus Jaama tänaval

Põhiliselt eritellimuse järgi torte valmistava äri peeglitega vooderdatud esinduskauplus pakub ka laia piruka- ja koogivalikut. Labast moosipirukat pole mõtet küsima minna, aga abivalmis härra leti taga on valmis serveerima linna maitsvamaid koogikesi, beseesid ja muidugi maailma parimaid kohupiimakorvikesi. Koogi kõrvale võib tellida ka kohvi ja konjaki, ning sirvida lõputul hulgal pildialbumeid klientide poolt tellitud tortide piltidega.
Parim pala: kohupiimakorvike
Lähimad vinüülikohad: Taaskasutuskeskused, kauplus Muusa

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo