valgusesse esikylg1

Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiiv, rahvasuus tuntud kui Eesti Raadio fonoteek, säilitab nii analooglintidel kui ka digitaalselt lõputult helisalvestusi Eesti kultuuriloost. Eesti Raadios asus Nõukogude ajal üks väheseid stuudioid, kus oli võimalik ka popmuusikutel salvestada. Suur osa Eesti Raadio kahes stuudios aastakümnete jooksul salvestatud originaallinte on endiselt seal hoiul ja nende hulgas on palju materjali, mis ei ole jõudnud vinüülidele, CD-plaatidele või kassettidele. Nii on Eesti Raadio fonoteek tähtsal kohal Eesti popmuusika avastamisel.

A1 Kooli-prii “Päikeselaik” 1981

Enne, kui noorte klassiõdede ansambel võttis nimeks Elektra, jõudsid nad esineda ka nime all Kooli-prii. Kooli-prii nime all on säilinud lindistus loost “Päikselaik”, mis oli tegelikult Hawailt pärit ansambli Seawind gospellik souli pala “Light the Light”, mis sai uued eestikeelsed sõnad ansambli juhult Märt Hundilt.

Muusika: Bob Wilson
Eestikeelsed laulusõnad: Märt Hunt
Vokaal: Kadri Hunt, Kersti Raig, Tiina Kalle, Signe Tükk

A2 Kristi Tammik “Haldjalaul” 1974

Raivo Tammikut võib pidada üheks kahest Eesti parimast džässpianistist 1960-70ndatel, tema ansambel andis välja kaks modal-jazz stiilis 7” singlit Melodija all. Lisaks džässile kirjutas Tammik ka popmuusikat erinevatele tuntud lauljatele, sõnad kirjutas alati tema abikaasa Kristi Tammik. Õnneks Tammikud salvestasid ka mõned oma lood koos ja kuigi Kristi ei olnud saanud laulutunde, on tema esitusviis autentne ja siiras.

Muusika: Raivo Tammik
Sõnad: Kristi Tammik
Ansambel: Raivo Tammiku ansambel

A3 Sven Kullerkupp “Fiesta” 1990

Sven Kullerkupp on noorema generatsiooni klahvpillimängija, kes 84. aastast osales Villu Veski ansamblis, mis hiljem võttis nime Avicenna. Sama ansambel esitas esimest korda ladinaameerika mõjutustega jazzrocki pala „Fiesta“, millest Kullerkupp on salvestanud mitu versiooni. See baleaariline smooth-jazz versioon on aastast 1990 ja tehtud koos trummar Mati Põlluga, kelle ettepanekul lugu ka salvestati. (Sven oli suur süntesaatorihuviline ja kasutas salvestusel pille Roland D-20, Roland D-50 ja ka Yamaha DX7.)

Muusika: Sven Kullerkupp
Löökriistad: Mati Põllu
Roland D-20, Roland D-50, Yamaha DX7, klaver: Sven Kullerkupp

A4 Salamander “Kui mu kõrval käid” 1986

Eesti autentsemail yacht-rock ansamblil Salamander on Eesti Raadio fonoteegis kaks lugu ja see on ka ainus informatsioon, mis nende kohta leida.

Muusika ja sõnad: Enn Vain

B1 Eesti Raadio estraadiorkester “Ma ootan sind” 1979

Eesti Raadio estraadiorkester oli Eesti Raadio juures tegutsev professionaalsetest muusikutest koosnev ansambel, mis salvestas kohustuslikku materjali. Seal mänginud džässmuusikud kasutasid seda võimalust ka omale meelepärase muusika salvestamiseks. Eesti parima saksofonisti Lembit Saarsalu eestvedamisel võeti linti näiteks see versiooni Marvin Gaye loost “I Want You”. Loo leidis Saarsalu tegelikult Gato Barbieri albumilt ja see sai Tõnis Kõrvitsa seades diskolikuma kuue.

Muusika: Leon Ware, Arthur Ross
Seade: Gato Barbieri, Tõnis Kõrvits
Dirigent: Paul Mägi
Saksofon: Lembit Saarsalu

B2 Tornaado “Seitse” 1979

Tornaado on legendaarne oma diskost, reggaest ja fusionist mõjutatud instrumentaaltsükli “Regatt” poolest, kuid salvestas suurel hulgal ka vokaallugusid. Intrigeerivaim neist on tõlgendus Saksa elektro ansambli Kraftwerk loost “Das Model”. Legendi järgi oli bassimängija Mart kirjutanud loole eestikeelsed sõnad ja mänginud proovis ette meloodia, millest ansambel lõi oma reggaeliku versiooni, ilma et teised mehed oleks originaali kuulnudki. Neil polnudki süntesaatoreid ja rütmimasiad, loo salvestamisel laulis Mart loo läbi phaser-pedali kosmilise efekti lisamiseks.

Muusika: Karl Bartos, Ralf Hütter
Eestikeelsed sõnad: Mart Telliskivi

B3 Tiit Aunaste “Valgusesse” 1986

Tiit Aunaste oli varakult huvitatud elektroonilisest muusikast ja üks esimesti Eestis, kes komponeeris muusikat kompuutriga. Ta oli tutvunud Igor Garšnekiga, kes laenas talle oma süntesaatorit Korg Polysix, sellel eksperimenteerides sündiski lugu “Valgusesse” (’Into the Light’). Sõber Igor kutsus ta Eesti Raadio II stuudiosse, kus salvestasid selle 8-realisel makil. Mõned aastad hiljem moodustasid sõbrad ansambli Data.

Muusika: Tiit Aunaste
Salvestus: Igor Garšnek

B4 Radar “Kui mind kutsud sa” 1977

Ansambli Radar, mis sai 80ndatel tuntuks oma fusion-stiilis instrumentaalalbumitega, kutsus kokku tuntud laulja Jaak Joala. Ansambel salvestas oma esimesed lood 1977. aastal 1978. a. uusaasta TV-show jaoks. Sergei Pederseni kirjutatud džässilikku poppala “Kui mind kutsud sa” laulis tol korral helilooja ise. Kuid mõni aeg hiljem oli Joala selle üle salvestanud, lisades klaverisaate ja lauldes ise. Sellisel kujul jõudis lugu ka Radari esimesele plaadile, kuid esialgne versioon ei ole kuskil ilmunud. Muuseas, loos mängib Sergei Pedersen ise-ehitatud süntesaatoril, sest tehasepille polnud võimalik kusagilt osta.

Muusika: Sergei Pedersen
Sõnad: Heldur Karmo
Vokaal: Sergei Pedersen

Master: Simon Francis
Kujundus: Bassein
Kaanefoto: Anton Mutt / ERR

P Eesti Rahvusringhääling 1974-1990
C Frotee 2016
Cat. NO: FRO009

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo