Armastatud Eesti džasspianist Tõnu Naissoo on viinud ellu pikaaegse unistuse salvestada džasstrio album ainult elektriliste klahvpillidega. 2019. aasta sügisel võttis Tõnu Naissoo kaasa 2 Eesti parimat džassmuusikut ja oma süntesaatorid ning veetis 2 päeva legendaarses Linnahalli stuudios, kuhu stuudioaja oli broneerinud juba mitu aastat varem. Naissoo komponeeris albumi jaoks uued lood, mis liiguvad stilistiliselt erinevates suundades, jazzrock’ist smooth jazz’ini, korraks peatudes ka free jazz’i radadel.

Tõnu Naissoo on esitanud ja salvestanud erinevat stiili džassmuusikat paljudes eri koosseisudes. Pigem tuntakse tema akustilisi klaveritrio albumeid, kuid talle südamelähedaseks on olnud fusion ja progerock, näiteks on üks tema lemmik ansambel Weather Report. Tõnu Naissoo on aastaid kogunud süntesaatoreid ja elektrilisi klahvpille, tal oli Eestis esimesena Rhodes Mark I elektriklaver ja Minimoog süntesaator, kuid salvestanud ta nendega oma lemmik muusikastiilis väga palju pole.

Tõnu Naissoo lemmikkooseis on alati olnud džasstrio. Juba 16-aastaselt mängis ta oma esimese trioga Džässifestivalil "Tallinn-1967", tookord koos endast vanemate muusikutega, keda tutvustas talle tema isa Uno Naissoo. Aastate jooksul on ta esinenud ja salvestunud mitmete muusikutega. Käesoleva plaadi salvestusele kutsus ta noorema generatsiooni parimad muusikud, trummari Ahto Abneri ja bassimängija Mihkel Mälgandi. Tõnu Naissoo ei varjagi, et talle avaldas muljet Mälgandi basskitarride kollektsioon, et lisada albumile tavapärase kontrabassi asemele rokilikumat heli. Ahto Abneriga on Naissoo mänginud koos palju kordi. Tõnu Naissoo tunnistab, et mõlema muusiku panus oli väga oluline plaadi lõpptulemuses.

"Different Directions" on salvestatud Linnahalli stuudios. 1980. aastal Tallinnas avatud uue kontserdimaja keldrisse loodi ka tolle aja moodsaima tehnikaga salvestusstuudio Eestis. Sellest sai 1980. aastail ihaldusväärseim stuudio Eesti muusikute seas. Sealjuures oli hinnatud elektroonilise muusika huviliste seas, sest seal leidus mitu moodsat süntesaatorit. Tõnu Naissoo on 1980ndail selles stuudios salvestanud muusikat ligi 50 mängu-, anima-, nuku- ja dokfilmile ning ligi 20 tele- ja teatrilavastusele. Seal on salvestatud ka ansambli Kaseke album „Põletus“, mille ühes loos osales Naissoo külalismuusikuna. Stuudio töötab endiselt ja muusikud ise ütlevad, et stuudios tekib tunne, et justkui oleks ajas tagasi rännanud. Tõnu Naissoo mängis albumi salvestusel Linnahalli stuudios leiduvaid klahvpille Rhodes Mark II Stage 73 ja Hohner Clavinet E7.

Tõnu Naissoo on sündinud 1951. aastal Tallinnas. Heliloojast isa Uno Naissoo mõjutusel tekkis huvi džassi ja improvisatsiooni vastu, 8-aastaselt hakkas ta õppima klaverit muusikakoolis. Juba 15-aastaselt mängis džässorkestris ning tantsuansamblis. 16-aastaselt esines ta aga oma džässikompositsioonidega rahvusvahelisel Džässfestivalil "Tallinn-1967". Järgmisel aastal pakuti talle võimalust salvestada oma album. See oli Eesti esimene džässialbum, mis avaldati üleliidulise plaadifirma Melodija poolt 1970. aastal 10” vinüülplaadil. Suurema osa 1970ndatest töötas ta klahvpillimängijana popansamblis Laine. 1970ndate aastate lõpust on ta jälle olnud põhikohaga aktiivne džässmuusik. 1980. aastal salvestas oma trioga albumi "Pöördepunkt", mille andis välja Melodija 1981. aastal. Viimase 30 aasta jooksul on ta salvestanud umbes 30 albumit, mis on ilmunud Eestis, Venemaal ja Jaapanis. Tõnu Naissoo varaseid salvestusi 1960ndatest on viimastel aastatel uuesti välja andnud plaadifirma Jazzaggression Records. Tõnu Naissoo on osalenud külalisena mitmetel plaatidel, näiteks ansamblite Collage ja Synthesis albumitel, Uno Naissoo autoriplaadil "Mälestusi kodust" ja kitarrist Tiit Pauluse vinüülplaadil "Tiit Paulus ja sõbrad". Tähelepanuväärsed on ka instrumentaalansambli Kaseke 7" singel ja LP, millel kõlavad teiste heliloojate palade seas ka 3 Naissoo kompositsiooni jazz-rock stiilis. “Different Directions” on justkui Tõnu Naissoo tegemata jäänud album 1980ndatest aastatest. Tollal oli avaldamisvõimalusi kasinalt ja muusikud ei mõelnudki plaatide salvestamisele. Kindlasti sobitub uus album suurepäraselt nii Tõnu Naissoo kui ka Frotee diskograafiasse.

FRO011 LP nimekiri:

A1 Blue Rider 5:41
A2 Expedition 7:56
A3 Lazy Day 6:36

B1 Lovely Moments (True Love) 5:38
B2 Harvest Time 6:16
B3 Lucky U 6:50

FROCD2 CD nimekiri:

1 Blue Rider 5:41
2 Expedition 7:56
3 Lazy Day 6:36
4 Tricky Path 7:18
5 Lovely Moments (True Love) 5:38
6 Harvest Time 6:16
7 Lucky U 6:50

Tõnu Naissoo - Rhodes, Clavinet, Moog, Prophet
Mihkel Mälgand - basskitarrid
Ahto Abner - trummid, elektroonika

Salvestatud Matrix stuudios, Tallinnas, 9. ja 10. september 2019
Salvestus ja miks: Indrek Patte
Masterdus: Simon Francis
Kujundus: Jan Tomson

Kuula: Tõnu Naissoo Electric Trio "Blue Rider"

 

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo