tornaado

1978. aastal räägiti Eesti pealinnas Tallinnas ainult lähenevatest Moskva olümpiamängudest – purjeregatt pidi toimuma kodulinnas! Värskelt kokkutulnud ansambel otsustas kirjutada purjekate teemalist muusikat, sest niiviisi saaksid nad rohkem tähelepanu. Ka bändile nime valis loominguline liider Valdur Lehtla purjeklassilt “Tornaado”. Samas teise legendi järgi tuli nimi tema punaselt Jolana Tornado kitarrilt. Sellegipoolest kahe aasta pärast kõlas nende instrumentaaltsükli “Regatt” lood tihti raadios ja televisioonis, isegi teistes idabloki riikides. Vinüülplaadile need lood aga ei jõudnudki.

Valdur Lehtla ja Jaan Rello olid naabrid. Valduri isa oli tehnikahuviline, kes ehitas 1960ndate alguses poistele raadiod, millega sai kuulata ka Soome ülekandeid. Poisid olid vaimustuses värskest lääne muusikast, mis nad kuulsid raadiost; rock’n’roll võlus neid. Valdur tahtis ise ka bändi teha; tehases, kus ta töötas, otsitigi popansamblisse liikmeid. 1963 kevadeks muutus see üheks eesti esimeseks kitarriansambliks. Ka Jaan Rello hängis nendega, vahel isegi laval. Kuid esimest korda koos tegid naabripoisid bändi peale Valduri tagasitulekut sõjaväest 1969. Merkuur mängis kultuuriklubis tantsuks muusikat, põhiliselt kaverversioone tolleaegsetelt lääne pop ja rock gruppidelt. 1973 sai Merkuur esinemiskeelu, sest nende horn section was too loud. Teised jäid koju, kuid Jaan Rello jätkas aktiivset tegutsemist ansamblites, kuni ta vastloodud Vitamiinist (hiljem populaarne popansambel) välja visati. See oli 1978 kevadel.

Rello oli omandanud niimoodi bändi tegemise kogemuse, teadis, kuidas kontserte korraldada, kuidas raadiomajas stuudioaega saada. Ta rääkis Lehtlale, et nad peaksid tegema oma bändi. Terve 1978 suve kirjutasid lugusid. Valduril oli neljarealine makk, millega nad kahekesi lindistasid palju demosid, mille nad siis viisid prooviruumi teistele muusikutele proovimiseks ja ettepanekute tegemiseks. Ka proovis lindistasid nad demosid, nii et lõpuks stuudiosse minnes olid lood perfektselt selged. Tavaliselt mõtles lood täienisti välja Valdur, kuid tihti pakkus ka Jaan midagi juurde, lõpuks ka bassimängija Mart Telliskivi ja trummar Harri Klemm võisid lisada midagi omalt poolt. Loomingut mõjutas eelkõige Valdur Lehtla muusikamaitse, talle meeldivad rock’n’roll, jazz, jazzrock ja reggae. Lugude kirjutamise ajal kuulasid mehed palju erinevat muusikat raadiost ja vinüülidelt, soovimata kedagi otseselt kopeerida ja jääda omanäoliseks. Lisaks Valdur võttis Eesti parimalt jazzkitarristilt Tiit Pauluselt kitarritunde ja sai talt kuulamiseks George Bensoni plaate. Üheks suureks “Regati” mõjutajaks oli George Duke oma 70ndate keskel ilmunud fusioni albumitega, kuid Jimmy Cliff, Donna Summer, Chuck Berry ja Elvis on samamoodi kuskil peidus Tornaado omapäraste lugude fusion-maailmas.

“Regatt” oli Tornaado esimene instrumentaaltsükkel, salvestati 1979, osad lood nende prooviruumis Eesti Raadio stuudiobussiga, osad lood aga Eesti Raadio stuudios. Peale olümpiamänge alustasid nad ka tsükli “Tallinn” salvestamisega, kuid jõuti lindistada ainult kaks lugu. Selleks ajaks oli nendega liitunud klahvpillidel Heino Möldre. Hiljem tõusis vokaaliga lugude osakaal nende repertuaaris, 1982. aasta paiku liitus nendega lisaks esimesele lauljale Andi Muskatile ka teine laulja Veera Mehilane. Enamik lugusid olid omalooming. 1983. aastal sai Tornaado võimaluse teha vinüülplaat Nõukogude Liidu ainsa plaadifirma Melodija all. See oli nii ootamatu, et instrumentaalpalade asemel otsustasid plaadile panna oma värkeimad pophitid, sealjuures unustati kontrollida mastertape’i kvaliteeti, nii et 7” singel on halva kvaliteediga ja seda ei saatnud müügiedu. 1985. aastal lahkus ansamblist bassimängija Telliskivi, nad püüdsid veel tegutseda, kuid järgmisel aastal läks bänd laiali. Paljud neist siiski jätkasid muusika tegemisega.

A-pool
1 Tornaado
2 Jahiklass 470
3 Finn

B-pool
1 Lendav Hollandlane
2 Soling
3 Star

Valdur Lehtla - kitarr
Jaan Rello - kitarr
Mart Telliskivi - bass
Harri Klemm - trummid
Andi Muskat - vokaal

Kõik lood on kirjutanud Valdur Lehtla
Salvestatud Tornaado prooviruumis ja Eesti Raadio stuudios, Tallinnas 1979
Vinüüli master Lynn Petrin @ Ebony Cuts

© Frotee 2013
℗ Eesti Rahvusringhääling 1979

View the embedded image gallery online at:
http://frotee.net/plaat/16-tornaado#sigFreeId996a1e9deb

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo