jyriss esi

Jaak Jürisson (sünd. 1956) lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1974. aastal. Ta läks edasi õppima Tallinna Konservatooriumisse, mille lõpetas kompositsiooni erialal 1979. Jürisson kuulus 1980ndatel mitme popansambli koosseisu laulja ja klahvpillimängijana. 1980-83 oli ta pool-nalja ansambli Kontor liige ja 1985. aastal liitus ta pop-disco ansambliga Monitor. Mõlemal ansamblil ilmus 7“ singel, millel Jürisson osaleb nii muusiku kui ka heliloojana. Lisaks ilmus tal 1984. aastal nelja looga soolosingel, millel esitab endakirjutatud laule koos oma aja parimate Eesti muusikutega. Stiililt oli see plaat keerukas popmuusika progerocki mõjutustega. Vinüülplaatidele jõudis ka tema koostöö lauljatar Silvi Vraidiga, Jürissoni instrumentaalloomingut aga plaatidel ei avaldatud.

Kui Jürissoni esituses said 1980ndatel tuntuks mitu pophitti (nt. „Veskimees“), siis hiljem ta laulmisega enam ei tegelenud, kuigi muusiku ameti juurde jäi edasi. Viimastel aastatel on Jaak Jürisson nautinud muusika kirjutamist teatrilavastustele ja mängufilmidele.

Instrumentaalpalad Frotee poolt välja antud vinüülplaadil on salvestatud Eesti Raadio stuudios, arhiivimaterjalide põhjal 1990. aastal. Autor ise jääb nende lugude meenutamisel napisõnaliseks, ta isegi ei mäleta, et sel ajal Eestis oleks viibinud. Salvestamise ajendiks märgib, et oli just saanud uue süntesaatori, arvatavasti mõne Korgi mudeli, ning tahtis ruttu katsetada seda ja lindistada sellega mõned lood, suuremat ambitsiooni nendega polnud. Need lood jõudsid salvestussessioonilt välja harva, kontsertidel ta neid ei esitanud. Alles kolm aastat hiljem kasutati sellelt sessioonilt nelja lugu, kui Jürisson osales Eesti Televisiooni saates „Ahvatlev ettepanek“, esitades neid „laivis“ fonogrammi taustal. Pärast seda unustati need lood, mida praegu võime ühiselt nimetada balearic-muusikaks, kuigi siin on kuulda nii ambientit, smooth jazzi kui ka new age’i.

Jürisson peab kõige rohkem lugu klassikalisest muusikast. Eriti huvitav on tema jaoks olnud teatrimuusika (ooper, operett), nii ka rokkmuusikast on meeldinud talle teatraalsete motiividega plaadid, näiteks Pink Floydilt.

A-pool

1. Laste mängutuba (5:20)
2. Teda oodates (5:58)
3. Ta tuleb (2:53)

B-pool

1. Väike paanika (3:14)
2. Korduvalt (6:03)
3. Rahulikult (2:39)

Helilooja: Jaak Jürisson
Süntesaator: Jaak Jürisson
Bass: Margus Minn
Lindistatud Eesti Raadio stuudios, 1990
Kaanefoto: Renee Altrov
Tagakaane pilt: Toomas Tuul / ERR
Master: Lynn Petrin, Ebony Cuts
Kujundus: Bassein

© Frotee 2014
℗ Eesti Rahvusringhääling 1990

View the embedded image gallery online at:
http://frotee.net/plaat/51-jaak-jyrisson#sigFreeId98d0644bad

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo