suvi jpg

Suvi on ühele põhjamaise riigi elanikule see aeg, mida igatseda ja mille auks lugusid pühendada. "Suvi ei jää" on vähetuntud lugu Heidy Tamme repertuaarist, algselt Roberta Flacki lugu  "What A Woman Really Means", mis mõned aastad hiljem Eesti viljakaimalt laulusõnade autorilt Heldur Karmolt sai uue lüürika, mis kirjeldab kaunisõnaliselt suvist aastaaega ja selle lühidust.

Heidy Tamme on muidugi Eestis tuntud ja armastatud poplaulja. Tema repertuaari võib jagada kaheks, ühelt poolt poplood, mis on Eesti rahvast rõõmustanud aastakümneid nii raadios, televisioonis kui vinüülplaatidel. Teisalt talle südamelähedasem, niiöelda kammerlikum, bluusi ja souli mõjudega muusika, mida ta ise armastas ja ka võimalust mööda salvestas, näiteks ka töötlusi Stevie Wonderilt või Randy Crawfordilt. Eesti vinüülplaatide kogujad teavad hästi Melodija plaadifirma välja antud singleid tema suurepäraste Bacharachi esitustega. Heidy Tamme salvestustest on ilmunud mahukas 3 laserplaadi pikkune kogumik. Kuid sellele ei jõunud soulilugu "Suvi ei jää", mis oma maheda jazziliku seadega sobib ka väga hästi lauljatari püsimajäävamasse loomingusse.

Loo salvestamine oli Heidy Tamme initsiatiiv, kuid seade ansamblile kirjutas jazzkitarrist Tiit Paulus. Tema töökoht, nagu mitmetel professionaalsetel jazzmuusikutel, oli Eesti Raadio orkestris, nii juhtus,
et raadio stuudios salvestanud poplauljad kasutasid nende abi. Tiit Pauluse ansambliga on Heidy Tamme salvestanud ka töötluse Stevie Wonderi loost "Vision", eesti keeles pealkirjaga "Vikerkaar". Tamme peab seda kindlasti üheks oma parimaks salvestuseks. Lisaks kullafondi-CDle on lugu ilmunud ka Rootsis välja antud vinüülplaat-kogumikul "Eesti populaarseid lauljaid" (Terra Records 1980). Lugu salvestati 1977, sel ajal Eestis ei olnud veel ühtegi Rhodesi klaverit, kuid muusikud tahtsid seda Stevie Wonderile omast saundi ka oma salvestusel kasutada. Nii et rhodesilikud helid on sisse mänginud hoopis vibrafonil Helmut Aniko. 1982. aastal salvestatud loos "Suvi ei jää" kõlab juba päris Rhodesi elektriklaver, täpseid mälestusi ei ole esitaja kohta, kuid kuna Eestis oli tol ajal ainult 3 sellist klaverit, võib kergesti aimata, kes selles loos mängis.

Tiit Paulus jõudis päris mitmele Melodija vinüülplaadile. Teda kuuleb mängimas funkmuusikat trompetist Jaan Kumani instrumentaalansambli 7'' singlitel ja Uno Naissoo autoriplaadil. Hiljem liikus Paulus mõtlikuma jazzistiili poole, 1979. aastal ilmus tal instrumentaalse jazziga "Tiit Paulus ja sõbrad" LP. Lisaks duos Arvo Pillirooga 7'' singel "Bluus kahele" ja hiljem osalemised mitmetel albumitel. "Selle suve laul" on lugu, mille üle Tiit Paulus on ise väga uhke, selle pühendas ta 1986. aasta suvele, mil ta ostis endale kodumaja Saaremaal. Seda lugu on salvestatud mitmeid kordi mitme koosseisuga, kuid arhiivide riiulile oleks unustatud soolosalvestus aastast 1987, kui Tiit poleks seda maininud aastakümneid hiljem ühele muusikahuvilisele. Nimelt olla Paulus üksinda salvestanud oma uue Taanist ostetud kitarriga mõned palad raadio stuudios, kuid ta polnud tulemusega rahule jäänud ja palus lindid kustutada. Helirežissöör seda ei teinud.

A-pool: Heidy Tamme „Suvi ei jää“

Loo autor: R. MacDonald, W. Salter
Eestikeelsed sõnad: Heldur Karmo
Seade: Tiit Paulus
Ansambel: Tiit Pauluse ansambel
Lindistatud 1982

B-pool: Tiit Paulus „Selle suve laul“

Loo autor: Tiit Paulus
Kitarr: Tiit Paulus
Lindistatud 1987

Master: Frank Merritt, The Carvery

Plaadikaane foto: E. Kask
Plaadikujundus: Bassein

P Eesti Rahvusringhääling 1982, 1987
C Frotee 2015

View the embedded image gallery online at:
http://frotee.net/plaat/57-heidy-tamme-est#sigFreeId1101130520

Frotee OÜ
Puiestee 11-3
Tartu 50303
Estonia
info(at)frotee.net

  • fb logo
  • cloud logo